SAMOTÁŘI (2000)

Komedie / Drama / Česko / Slovinsko, 2000, 103 min

Režie: David Ondříček / Scénář: Petr Zelenka / Kamera: Richard Řeřicha / Hudba: Jan P. Muchow / Hrají: Jitka Schneiderová, Saša Rašilov nejml., Labina Mitevska, Ivan Trojan, Jiří Macháček, Mikuláš Křen, Dana Sedláková, Hana Maciuchová, František Němec, Emma Černá, Tatiana Vilhelmová, Zdeněk Suchý, David Matásek, Jana Gýrová, Robert Vlček, Jan P. Muchow, Kryštof Michal, Jan Nemejovský, Helena Brabcová,

program

10.00 - 23.00
VÝSTAVA 100
100. výročí českého optického průmyslu
20.00 - 21.15
MAGIE FILMOVÉ PROJEKCE - beseda s hosty a místními Rytíři filmového pásu
21.30 - 23.00
SAMOTÁŘI
ČR 2000, 35mm, 103 minut, režie : David Ondříček Český lev pro Jiřího Macháčka

hosté 

Jiří Macháček

Jiří Macháček, český zpívající herec a hrající zpěvák, se narodil 6. července 1966 v Litoměřicích a žije v Praze. Studoval Právnickou fakultu na Karlově Univerzitě a zároveň Ježkovu konzervatoř. Věnuje se převážně herectví. Vystupoval v několika divadlech (Na Zábradlí, Sklep atd.) a zahrál si v mnoha filmech. Za film Samotáři (2000), ve kterém se objevil v roli věčně zhuleného Jakuba získal Českého lva za nejlepší mužskou vedlejší roli. V roce 2004 byl opět nominován na Českého lva a to za hlavní mužskou roli ve filmu Horem pádem, kde si zahrál fotbalového fanouška Františka, který vychovává dítě tmavé pleti. Dále si zahrál např. ve filmech Jedna ruka netleská (2003),Mazaný Filip (2003) nebo Návrat Idiota (1999). K filmu Jedna ruka netleská napsal společně s Davidem Ondříčkem scénář.
Kromě herectví se Jiří Macháček věnuje své hudební skupině MIG 21, ve které působí jako zpěvák a textař. S touto skupinou již vydal tři alba. V roce 2005 si zahrál roli řezníka v celovečerní filmové grotesce Skřítek (rež. Tomáš Vorel) pro který vytvořil s MIG 21 hudbu.
Byl jedním ze zakladatelů a moderátorů (vystupoval jako Doktor Vinetú) mystifikačního, dnes již neexistujiciho Radia Limonadový Joe. Herectví se krátce věnoval na European Film Academy v Dánsku. 


anotace

Běžte se zasmát sami sobě.

Režisér David Ondříček natočil svůj druhý celovečerní film Samotáři podle předlohy režírujícího scenáristy Petra Zelenky. Ve snímku se zajímavým způsobem prolínají charakteristické znaky tvorby každého z nich. Tématem jsou citové vztahy mezi dnešními mladými lidmi. Sedm protagonistů prožije několik dnů, během nichž se odehrají události, jež patrně ovlivní jejich budoucnost. Rozhlasový moderátor Petr se rozejde se svou dívkou Hankou. Oba však mají o rozchodu pochybnosti. Situaci chce využít zdánlivě vyrovnaný lékař Ondřej, který Hanku patologicky miluje a který je kvůli ní ochoten opustit i rodinu. Jeho manželka Lenka to však nemíní dopustit. Příběhem dále procházejí cynický komentátor i hybatel dění Robert, věčně "zhulený" kamarád Jakub, který má kvůli marihuaně výpadky paměti, a makedonská barmanka Vesna, pátrající v Čechách zdánlivě po ufonech, ve skutečnosti však po svém nepoznaném otci. Do toho navíc vstupují Hančini rodiče a také skupinka japonských turistů. - Dominantou filmu, odehrávajícího se ve velkoměstském prostředí, jsou popisy charakterů a vzájemných vazeb. Hrdinové jsou samotáři uprostřed davu; mohou sami rozhodovat o svém životě, ale nedokáží to. Pohybují se v jakýchsi kruzích a jen občas se jim je podaří prolomit. - Autoři se pokusili zachytit obecný pocit vrstevníků, bez ohledu na konkrétní zemi, kde se příběh odehrává. Učinili tak v poloze smutné komedie, s řadou humorných okamžiků, ale i s romanticko-lyrickými pasážemi. Jejich film je postaven na dialogu a výrazně jej ovlivňuje všudypřítomná hudba. Jan P. Muchow složil pět původních písní a přispěl k výsledku i originální hudební dramaturgií. - Z hereckých představitelů na sebe patrně strhne pozornost Jiří Macháček jako věčně zdrogovaný Jakub a makedonská herečka Labina Mitevská, která debutovala ve filmu Před deštěm. - Podle storyboardu, zpracovaného Jakubem Šídlem, vydává nakladatelství Crew komiks Samotáři.