MÁJ

Poetický / Česko, 2008, 69 min

Režie: F. A. Brabec / Předloha: Karel Hynek Mácha (kniha) / Scénář: Ivana Nováková, F. A. Brabec / Kamera: F. A. Brabec / Hrají: Matěj Stropnický, Sandra Lehnertová, Juraj Kukura, Bronislav Poloczek, Vladimír Javorský, Nina Divíšková, Jan Přeučil, Kryštof Hádek, Jan Tříska, Iveta Jiřičková, Filip Menzel, Ondřej Kobza, Lukáš Melník, ...

CSFD

 pod patronací hejtmana Ústeckého kraje, za finanční podpory Ústeckého kraje a obce Jiřetín pod Jedlovou, ve spolupráci s Domovem sv. Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou, Děkanství Varnsdorf, Sportcentrem Jiřetín a Filmovou kanceláří Ústeckého kraje  

program

10.00 - 18.00 náměstí Jiřího
VÝSTAVA 100 - výročí optického průmyslu
19.30 - 21.15 kostel Nejsvětější Trojice
MAGIE MÁJE + MAGIE FILMU přednes Václava Vosky + Jana Třísky + beseda s hosty
21.30 Křížová cesta - úpatí
MÁJ - projekce filmu z 35mm  

hosté

Jaroslava Pecharová

slavná jihlavská rodačka - autorka kostýmů a návrhů do mnoha českých filmů a držitelka Českého lva za Bathory

2015 Fotograf

2008 Bathory + Máj

2007 Bestiář

2004 Bolero

2003 Krysař

2002 Rok ďábla

2000 Kytice + Powers

1996 Král Ubu

1995 Situace vlka + Válka barev

1994 Akumulátor 1 +Jízda

František Antonín Brabec

se narodil 30.11. 1954 v Praze, je českým kameramanem a režisérem. Mezi roky 1970-1974 navštěvoval Gymnázium Jana Nerudy. V té době vzniklo velké množství fotografických prací, za které získal několik ocenění v domácích amatérských soutěžích. V letech 1975-1981 studoval FAMU - obor filmová a televizní kamera. Při studiu točil profesionální krátké dokumentární filmy. V letech 1982 - 1992 pracoval F. A. Brabec ve Filmovém studiu Barrandov, zprvu jako asistent kamery, poté jako druhý kameraman a posléze jako samostatný kameraman. S režiséry Martinem Bezouškou a Dušanem Kukalem natočil celovečerní film AEIOU, který byl z politických důvodů v distribuci uveden až o jedenáct let později od jeho vzniku. V roce 1984 natočil s režisérem Janem Svěrákem školní film SBOHEM NÁDRAŽÍČKO. Během jejich dlouholeté spolupráce vznikla řada úspěšných reklamních spotů. Jeho kameramanským debutem se stal film ČAS SLUHŮ (1989) v režii s Irenou Pavláskovou. Film byl oceněn Čestným uznáním na MFF v Cannes 1990, Zvlášní cenou poroty na MFF v Montealu 1990 a dalšími oceněními. V roce 1989 natočil s režísérem Juliusem Matulou film VOLNÁ NOHA. Roku 1990 vznikl film STAVENÍ s režií Miloše Zábranského. Natočil film OBECNÁ ŠKOLA, jež byl roku 1991 nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Téhož roku stál za kamerou filmu Ireny Pavláskové CORPUS DELICTI. S polským režisérem Pavlem Trzaskou natočil film SMACZNEGO, TELEWIZORKU (1993), za který získal cenu za kameru na FF Bellinzone. Další film, na kterém se podílel s režiérem Janem Svěrákem, nese název AKUMULÁTOR 1 (1994). Tentýž film zvítězil V týdnu kritiky na MFF v Benátkách 1994 a Brabcovi přinesl Cenu literárního fondu za nejlepší kameru roku 1994. Ve stejném roce pokračoval ve spolupráci s J. Svěrákem, kde se podílel na vzniku komedie JÍZDA. Film získal Českého lva za nejlepší kameru roku 1994 a Křišťálový glóbus na MFF v Karlových varech 1995. S režisérem Janem Němcem natočil film JMÉNO KÓDU RUBIN (1995), uvedeného do kin na začátku roku 1997.

F.A. Brabec se též podílel na výrobě mnoha reklam. Asi na 150 jako kameraman a dalších 50 i režíroval. Např. : Bohemia sekt, Expandia banka, American Express, KB - Tři králové, Platební karty, Commercial Union, Vlasta, Tetra Pack, Mazda 626, 323, 121, Xedos, Nella batole, Česká televize, Bariéry I, II, Amstel Beer, Zlatý bažant, Radegast, ČS Platební karty, Benzina, Znělky MOTÝLI (Nova), Orange-Globtel, Litovel Beer, emco, Kolonáda, Jupí Drink atd. Za reklamu Tetra Pack - Zlatý klinec - získal cenu Nejlepší reklama roku 1998 (Slovensko). O dva roky poté se pyšnil svým režijním debutem ve filmu KRÁL UBU (1996), jež jako film získal několik ocenění: Cenu Zdeňka Podskalského za nejlepší debut na festivalu Hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují, 7 nominací na Českého lva: kamera, střih, hudba, architekt, kostýmy, hlavní mužská role, vedlejší mužská role. Tři České lvy získal za kameru, hudbu a architekta. Famafest 99 (Portugalsko) - Grand Prix za nejlepší režii. Rok 2000 se stal zrodem adaptace šesti balad a jedné pohádky z Erbenovy sbírky Kytice. KYTICE měla 8 nominací na Českého lva: film roku, kamera, střih, hudba, zvuk, kostýmy, architekt, plakát, 4 České lvy zízkala za : kameru, hudbu, zvuk a plakát. Na Vinnie Festvalu v USA film obdržel Hlavní cenu.

anotace

Osm let po zpracování Erbenovy Kytice (2000) přichází scenárista, režisér a kameraman F.A. Brabec s další osobitou filmovou adaptací české klasiky, tentokrát rozsáhlé básnické skladby Karla Hynka Máchy Máj (1836). Z vrcholného díla českého romantismu si snímek vypůjčil řadu veršů a hlavně jednoduchý příběh o milostném trojúhelníku, končící otcovraždou, popravou a sebevraždou. - Krásná, smyslná a němá dívka Jarmila má poměr se stárnoucím mlynářem Schiffnerem, ale když do kraje vtrhnou loupežníci, zamiluje se do ní jejich vůdce Vilém, Schiffnerův vyhnaný syn, a ona jeho lásku opětuje. S mlynářem se však nerozejde a Vilém soka v žárlivosti zabije. Poté je chycen a popraven. Nešťastná dívka skočí ze skály. - Máchovu romantickou poezii Brabec nahrazuje až příliš teatrální symbolikou a často samoúčelnou, nesourodou výtvarnou i zvukovou opulencí. Vášnivou osudovou lásku zase supluje (decentně snímaná) erotika (včetně orálního sexu). Postavy jsou pouze načrtnuté, nezkušení herci klíčové role hlavních hrdinů zvládají jen s obtížemi, dialogy jsou nepřesvědčivě oddeklamované. Ve filmu, občas balancujícím na hraně kýče, tak nakonec dominuje jenom divukrásná a tajemná krajina Českého středohoří. Vypravěčem, glosátorem a recitátorem je kat v podání Jana Třísky. - Mácha ve své básni těžil ze skutečných událostí z Podbezdězí, jež se odehrály v roce 1774. - Představitel Viléma, Matěj Stropnický, je synem herce a diplomata Martina Stropnického a místopředsedou Republikové rady Strany zelených, představitelka Jarmily, Sandra Lehnertová, je modelkou.