AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ (1977)

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy / Československo, 1977, 80 min

Režie: Oldřich Lipský / Scénář: Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský, Jiří Melíšek / Kamera: Jan Němeček / Hudba: Jaroslav Uhlíř / Hrají: Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová,

 Pavel Čadík za finanční podpory města Slavonice, ve spolupráci s Jihočeskou filmovou kanceláří uvádí  

program

od 10.00 náměstí Míru

VÝSTAVA 100

18.00 náměstí Míru

koncert PLATONIC (web)

20.00 náměstí Míru 
Setkání s hlavním hereckým představitelem Jiřím Procházkou a místními Rytíři filmového pásu

21.15 náměstí Míru 
AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ

hosté


Jiří Procházka

Dětský herec Jiří Procházka se narodil v roce 1964. Stejně jako kluci milovali Leontýnku, byl pro děvčata idolem Dlouhý Janek, tedy hlavní dětský hrdina filmu AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ! (1977) od režiséra Oldřicha Lipského. Tmavovlasý kluk, který je vůdcem celé party a díky kterému se nakonec Leontýnka stane smrtelnicí. Ve svých třinácti letech ho hrál Jiří Procházka. Ovšem jen málokdo ví, že jeden týden natáčení za Jirku zaskočil (z důvodu nemoci) jeho spolužák, který mu byl podobný. Natáčel za něj scény, kdy nemluvil a nebyl na nich vidět detail jeho obličeje. I když se v dětství objevil i v dalších filmech LEŤ, PTÁKU, LEŤ! (1978) či KONDOR LÉTÁ VYSOKO (1978), u herectví nakonec nezůstal. Po zkušenostech z filmu se rozhodl zkusit štěstí na konzervatoři. "Tehdy mě nevzali, prý jsem byl nevyzrálý," vzpomíná dětský herec, který dal přednost fotbalu. "Hrál jsem závodně fotbal, přišla nabídka do Sparty a já ji využil". Poté Procházka začal studovat elektroprůmyslovku, dlouho ale na škole nevydržel a nakonec se vyučil dámským kadeřníkem. Dálkově si později doplnil vzdělání na střední hotelové škole a přičichl i k hudbě. Je lídrem kapely Sally Band, kde hraje na kytaru a zpívá. Dnes má i svou hudební agenturu.


anotace

Režisér Oldřich Lipský se do zlatého fondu českých filmových pohádek zapsal dvěma divácky oblíbenými snímky - letní komedií Ať žijí duchové! a werichovskou variací Tři veteráni (1983). V obou případech se na scénáři podílel Zdeněk Svěrák. Ten v roce 1977 radikálně přepsal původní text Jiřího Melíška, připravený pro herce Antonína Jedličku. Z příběhu o pionýrech angažovaných ve zvelebovací Akci Z tak vymizela dobová ideologie. Zůstal jen nestárnoucí, okouzlující příběh o partě vesnických dětí, které dají o prázdninách dohromady místní hradní zříceninu s pomocí laskavých nadpřirozených bytostí. Pod vedením hradního strašidla - rytíře Brtníka z Brtníku - se zanedbané a temné místo mění v útulnou klubovnu... V době tuhé normalizace vznikl apolitický, dramaticky čistý a samozřejmě působící snímek, jehož letní charakter ještě podtrhují písničky tehdy debutujícího hudebního skladatele Jaroslava Uhlíře (které rychle zlidověly). Mistrovským kouskem je i ústrojné zapojení dobového "product placementu" (Pribináček, Alpa) do vyprávění. Na úspěchu snímku má zásluhu i legendární kameraman Vladimír Novotný. Špičkový odborník v oboru trikové kamery, který s Oldřichem Lipským spolupracoval i na Limonádovém Joem (1964) nebo Šesti medvědech s Cibulkou (1972), přistoupil k požadavkům scénáře velmi invenčně a precizně. Pro scény s dětmi a přičinlivými trpaslíky dokonce Novotný vymyslel dodnes mimořádně působivé, navenek jednoduché prostorové triky využívající "falešné" perspektivy přímo v kameře. Ve filmu, který patří ke kultovní domácí klasice, exceluje Jiří Sovák v roli bručounského dobráka Brtníka z Brtníku. Part šlechticovy malé dcerky Leontýnky s neodolatelným dětským šarmem ztělesnila Dana Vávrová.