BOLERO (2004)

Krimi / Drama / Česko, 2004, 102 min

Režie: F. A. Brabec / Scénář: Markéta Zinnerová / Kamera: F. A. Brabec / Hudba: Jan Jirásek / Hrají: Barbora Seidlová, Martin Stropnický, Jan Potměšil, Jiří Bartoška, Anna Polívková, David Kraus, Jan Kačer, Marta Vančurová, Vlastimil Harapes, Evelyna Steimarová, Jana Krausová, Bolek Polívka, Alois Švehlík, Gabriela Osvaldová, Nina Divíšková, Eva Decastelo, Daniel Bambas, Ondřej Brousek, Pavel Šimčík, Jaromíra Mílová, ...

CSFD

Pod záštitou hejtmana Pardubického kraje a za finanční podpory města Pardubice, Pardubického kraje a ve spolupráci s DDM ALFA Pardubice, festivalem Zrcadlo umění 2019 a Krajskou knihovnou Pardubice a East Bohemia Film Office

program

8.00 - 23.00 Pernštýnské náměstí
VÝSTAVA 100 

100. výročí českého optického průmyslu
17.00 - 18.30 Krajská knihovna
JAK NA PŘÍŠERY web - literární salón pro děti
a workshop B.Seidlové + divadlo MALÉhRY
20.00 - 21.30 Pernštýnské náměstí
MAGIE FILMOVÉ PROJEKCE
beseda s hosty a Rytíři filmového pásu
21.30 - 23.00 Pernštýnské náměstí
BOLERO - projekce za účasti hostů

hosté

F.A.Brabec (65 let)

František Antonín Brabec se narodil 30.11. 1954 v Praze, je českým kameramanem a režisérem. Mezi roky 1970-1974 navštěvoval Gymnázium Jana Nerudy. V té době vzniklo velké množství fotografických prací, za které získal několik ocenění v domácích amatérských soutěžích. V letech 1975-1981 studoval FAMU - obor filmová a televizní kamera. Při studiu točil profesionální krátké dokumentární filmy. V letech 1982 - 1992 pracoval F. A. Brabec ve Filmovém studiu Barrandov, zprvu jako asistent kamery, poté jako druhý kameraman a posléze jako samostatný kameraman.
S režiséry Martinem Bezouškou a Dušanem Kukalem natočil celovečerní film AEIOU, který byl z politických důvodů v distribuci uveden až o jedenáct let později od jeho vzniku. V roce 1984 natočil s režisérem Janem Svěrákem školní film SBOHEM NÁDRAŽÍČKO. Během jejich dlouholeté spolupráce vznika řada úspěšných reklamních spotů. Jeho kameramanským debutem se stal film ČAS SLUHŮ (1989) v reřii s Irenou Pavláskovou. Film byl oceněn Čestným uznáním na MFF v Cannes 1990, Zvlášní cenou poroty na MFF v Montealu 1990 a dalšími oceněními. V roce 1989 natočil s režísérem Juliusem Matulou film VOLNÁ NOHA. Roku 1990 vznikl film STAVENÍ s režií Miloše Zábranského. Natočil film OBECNÁ ŠKOLA, jež byl roku 1991 nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Téhož roku stál za kamerou filmu Ireny Pavláskové CORPUS DELICTI. S polským režisérem Pavlem Trzaskou natočil film SMACZNEGO, TELEWIZORKU (1993), za který získal cenu za kameru na FF Bellinzone. Další film, na kterém se podílel s režiérem Janem Svěrákem, nese název AKUMULÁTOR 1 (1994). Tentýž film zvítězil V týdnu kritiky na MFF v Benátkách 1994 a Brabcovi přinesl Cenu literárního fondu za nejlepší kameru roku 1994. Ve stejném roce pokračoval ve spolupráci s J. Svěrákem, kde se podílel na vzniku komedie JÍZDA. Film získal Českého lva za nejlepší kameru roku 1994 a Křišťálový glóbus na MFF v Karlových varech 1995. S režisérem Janem Němcem natočil film JMÉNO KÓDU RUBIN (1995), uvedeného do kin na začátku roku 1997.
O dva roky poté se pyšnil svým režijním debutem ve filmu KRÁL UBU (1996), jež jako film získal několik ocenění: Cenu Zdeňka Podskalského za nejlepší debut na festivalu Hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují, 7 nominací na Českého lva: kamera, střih, hudba, architekt, kostýmy, hlavní mužská role, vedlejší mužská role. Tři České lvy získal za kameru, hudbu a architekta. Famafest 99 (Portugalsko) - Grand Prix za nejlepší režii. Rok 2000 se stal zrodem adaptace šesti balad a jedné pohádky z Erbenovy sbírky Kytice. KYTICE měla 8 nominací na Českého lva: film roku, kamera, střih, hudba, zvuk, kostýmy, architekt, plakát, 4 České lvy získala za : kameru, hudbu, zvuk a plakát. Na Vinnie Festvalu v USA film obdržel Hlavní cenu.

Barbora Seidlová

Barbora Seidlová se narodila 23. 5. 1981 v jihomoravském městě Břeclavi a vyrůstala v nedalekém Mikulově. Vystudovala činoherní herectví na brněnské konzervatoři a poté i pražskou DAMU. Již v patnácti letech ji obsadil režisér Karel Smyczek do svého pohádkového filmu "Lotrando a Zubejda" (1997). Bára si tam zahrála hlavní roli princezny Zubejdy. Ve stejném roce také natočila inscenaci Romeo, Julie a tma, ve které si zahrála Ester. Během studií na FAMU účinkovala i v několika studentských filmech.
Svou divadelní kariéru začala v Divadle Bolka Polívky v Brně (hra Nebe?), hostovala ale i v hrách v jihlavském divadle Na kopečku, v Činoherním klubu v Praze (hra Dámský krejčí), Divadle na zábradlí (hra Plyš), Městském divadle Brno (Romeo a Julie-role Julie), v brněnské Redutě a Divadle komedie. V seriálu se poprvé a naposled objevila v seriálu České televize s názvem "Místo nahoře" (2003). V jedné z hlavních rolí tu Bára ztvárnila dospívající Martinu Lukešovou (dceru Vl. Táborského a S.Stašové). Po natočení dalších dílů seriálu (už na TV Nova) s názvem "Místo v životě" se dobrovolně vzdala kariéry seriálové herečky. O rok později si zahrála hlavní roli ve filmu Bolero (postavu Mariky Čihanové) a objevila se jako Tereza v teenagerské komedii "Snowboarďáci". V roce 2005 se vzdala i kariéry filmové herečky a rozhodla se dál pracovat jen na divadelní scéně, kde má podle svých slov více volnosti. Momentálně je Bára herečkou na volné noze, nejčastěji je možno ji vidět v brněnském Divadle Bolka Polívky.

Jaroslava Pecharová

Kostymérka a výtvarná návrhářka pro filmy - Fotograf 2015 / V peřině 2011 / Kájínek 2010 / Bathory 2008 / Máj 2008 / Bestiář 2007 / Bolero 2004 / Krysař 2003 / Rok ďábla 2002 / Kytice 2000 / Powers 2000 / Král Ubu 1996 / Jméno kódu Rubín 1996 / Válka barev 1995 / Akumulátor 1 1994 / Jízda 1994 ...


anotace

Chceš žít? Tak mlč!

Kriminální snímek režiséra a kameramana F.A. Brabce Bolero vznikl podle televizního scénáře Markéty Zinnerové, inspirovaného zločinem, který v 70. letech minulého století vzbudil na Slovensku velký rozruch. V roce 1976 byla nalezena zavražděná studentka Ludmila Cervanová. Až po pěti letech policie zatkla sedm mladíků, kteří byli odsouzeni celkem na sto osm let vězení. V roce 1990 slovenský Nejvyšší soud původní rozsudek zrušil a nařídil obnovení procesu. V zatím posledním stání z 20.1.2004 uznal soud vinu obžalovaných a vynesl nové rozsudky (od tří do třinácti let vězení). Obžalovaní se proti verdiktu okamžitě odvolali. - Proti filmu rozpoutali údajní pachatelé již dříve protestní kampaň s tvrzením, že snímek může ovlivnit průběh i výsledek procesu. - Čeští tvůrci posunuli děj do současné Prahy a hájí se konstatováním v úvodních titulcích: "Příběh byl volně inspirován motivem skutečné události. Děj filmu, postavy, čas ani místo s ní nejsou identické." - Artur, Dany a Štefan, patřící ke zlaté mládeži, s oblibou provozují na chatě skupinový sex. Když unesou a znásilní medičku Mariku, vyhrožuje jim dívka udáním. Proto se jí zbaví vraždou. Po činu se přestanou stýkat, avšak po několika letech jsou odhaleni. - Děj se soustřeďuje na vyřešení zločinu a na zachycení životního stylu cynických pachatelů. Vypovídá o chybějícím svědomí a amorálnosti a zároveň poukazuje na "zvrácenost" případu, v němž se vrahové vidí jako oběti. - Atmosféra detektivního příběhu je budována především prací kamery: její nervní pohyby, úhly záběrů, prudké nájezdy na detaily slouží zejména k vizuální dramatizaci. Režisér a kameraman F.A. Brabec také "nabourává" události leitmotivem tanečních scén s latinskoamerickými rytmy.